Mandag den 20. november klokken 19.00 spiller det danske U21-landshold igen kvalifikation til U21-EM. Denne landsholdspause byder på en vigtig kamp mod Wales, som vi ligger lige med i Gruppe I efter tre kampe.
Sidst de to hold mødtes, var tilbage i juni på Vejle Stadion, hvor det danske landshold lignede et hold, der var på vej mod sejr. Et rødt kort ændrede dog spillet, og Danmark udlignede mod slutningen til et uafgjort resultat på hjemmebane.
Når de to hold mødes igen, vil det være på Rodney Parade i Newport, Wales. Et stadion med plads til lige under 8.000 tilskuere. Oftest er fremmødet på tribunerne i ungdomsfodbold relativt lavt, hvilket også er en af årsagerne til valget af stadionet, der til dagligt huser Newport County i League Two.
Bookmakere med odds på Wales U21 – Danmark U21
Få 100% op til 1.000 kroner ved første indbetaling | Gælder kun nye spillere | Min. indbetaling: 50 kr. | Maks. bonus: 1.000 kr. | Omsætningskrav: 5 x indbetaling + bonusbeløb inden 60 dage | Eksempel: Indbetaler du 100 kr., modtager du 100 kr. i bonus og skal efterfølgende omsætte for (100 kr. + 100 kr.) x 5 før eventuelle gevinster kan udbetales | Min. odds: 1,80 | Ikke alle væddemålstyper og -markeder bidrager
Regler & Vilkår gælder | Spillemyndighedens hjælpelinje til ansvarligt spil: StopSpillet | Udeluk dig via ROFUS | 18+
Regler & Vilkår gælder | Spillemyndighedens hjælpelinje til ansvarligt spil: StopSpillet | Udeluk dig via ROFUS | 18+
Indbetal og spil for 100 kr. og få et 100 kr. free bet | Gælder kun nye spillere | Kun første væddemål kvalificerer | Min. odds: 1,80 | Free bet gyldigt i 7 dage | Indbetaling med Skrill, Neteller og paysafecard kvalificerer ikke | Kan ikke kombineres med andre velkomsttilbud
Regler & Vilkår gælder | Spillemyndighedens hjælpelinje til ansvarligt spil: StopSpillet | Udeluk dig via ROFUS | 18+
Indbetal mellem 100 og 1.000 kr. og få samme beløb i bonus | Kun nye spillere | Gennemspil 5 x indbetaling + 5 x bonus senest 60 dage efter indbetaling | Min. odds: 1,80 | Indbetaling med paysafecard, Skrill og Neteller kvalificerer ikke til bonus
Regler & Vilkår gælder | Spillemyndighedens hjælpelinje til ansvarligt spil: StopSpillet | Udeluk dig via ROFUS | 18+
- Gratis livestreaming
- Brugervenlig hjemmeside
- Bredt udvalg af odds
Indbetaling (min. 50 kr.) matches i væddemålskreditter maks. (1.000 kr.). Væddemålskredit klar til brug ved afgørelse på væddemål til værdien af de kvalificerende væddevel. Undt. for min. odds, væddemål og betalingsmetode gælder. Gevinst eks. indsats for væddemålskredit. Tidsbegr. & regler gælder.
Regler & Vilkår gælder | Spillemyndighedens hjælpelinje til ansvarligt spil: StopSpillet | Udeluk dig via ROFUS | 18+
- Betal med MobilePay
- Mobilvenlig hjemmeside
- Licens fra Spillemyndigheden
Regler & Vilkår gælder | Spillemyndighedens hjælpelinje til ansvarligt spil: StopSpillet | Udeluk dig via ROFUS | 18+
Vores forventning til kampen
Vi forventer, at det danske U21-landshold vinder kampen mod Wales, af den simple årsag, at de fleste af spillerne i den danske trup får førsteholdsfodbold ved deres respektive klubber. Der burde derfor være en tydelig forskel i forhold til størstedelen af de walisiske spillere, der til dagligt spiller reserve- eller ungdomsfodbold.
Er du af samme overbevisning, kan du spille med til odds 1,75 hos Mr. Green.
Flere afbud for Højer
Danmark har op til kampen udtaget en talentfuld trup med både hjemlige spillere og udenlandske danske spillere, der har fundet god form i deres respektive klubber.
Thomas Kristensen fra Udinese, Filip Jørgensen fra Villarreal CF, og Patrick Chinazaekpere Dorgu fra Lecce er nogle af de udtagne, der overrasker mest i udlandet på nuværende tidspunkt.
Det har dog ikke været nemt for Steffen Højer, der har måttet modtage afbud fra netop Thomas Kristensen på grund af en skade. Samtidig har Superliga-topscorer, Alexander Lind, måtte melde fra trup-samlingen på grund af sin flyskræk, der var for slem til, at han kunne flyve med holdet.
To spillere, der oprindeligt også skulle have været med i truppen, var Anton Gaaei fra Ajax og William Bøving fra Sturm Graz. Begge har dog også meldt fra på grund af skader.
Heldigvis består truppen også af flere dygtige og formstærke spillere fra den hjemlige liga, som ikke er ude med skade til aftenens kamp mod Wales. Heriblandt Alexander Busch, som har haft et forrygende år i Silkeborg IF’s centerforsvar, og offensivt har Tobias Bech fået gang i sin unge karriere igen i AGF. Det samme gælder det offensive stortalent Christian Rasmussen, der med stor succes er vendt hjem på lån til FC Nordsjælland.
Et hjemligt walisisk hold
Wales har foretaget seks ændringer i truppen op til kampen i forhold til deres seneste landsholdssamling. Holdet består hovedsageligt af spillere fra Wales og England, hvor en stor andel af kommer fra de større akademier i Premier League-klubber som Liverpool, Chelsea, Fulham og Bournemouth.
Derfor er der en del af de unge spillere, der er udlånt til lavere divisionsklubber i League Two og One. Nogle af spillerne har dog fået gennembrud i Championship, men ingen af dem spiller eller er en del af førsteholdet for deres respektive Premier League-klubber.
En spiller, der dog ligner, at han er på vej til et gennembrud for sin klub, er Rubin Colwill, der til dagligt spiller i Cardiff i Championship. Den walisiske spiller har i denne sæson fået spilletid i 13 kampe og scoret 3 mål. Den kreative midtbanespiller kan derfor være en af de spillere, der er med til at fordele spillet til fordel for Wales. I den sidste kamp mod Danmark, der endte 2-2, var Rubin Colwill også den store helt for Wales, da han stod for begge scoringer på sit hold.